Hoppa till sidans innehåll

2011


Placeringar för Valsängs tävlingsryttare under 2011

 

RK Styringe 11 dec Reg Ponny Hopp

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB+

3:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

 

Grevagårdens RF 10 dec Rg Ponny Hopp

4:a Linnéa Bidefors – Kungsbro Dental kat C LB

 

Billdals RK 4 dec Nat Häst Hopp

6:a Erica Johansson – Iris 130

 

Susedalens KRK 26 nov

2:a Linnéa Bidefors – Dr Giggles kat C LC

 

Uddevalla RF 19 nov Reg Ponny Hopp

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB+

2:a Linnéa Bidefors – Aircraft kat C LB

6:a Linnéa Bidefors – Kungsbro Dental  katC LA

2:a Linnéa Bidefors – Aircraft kat C LB+

 

Helsingborgs FRK 13 nov Nat Häst Hopp

4:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

 

Alingsås RS 12 nov Reg Ponny Hopp

3:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D Msv B

 

Helsingborgs FRK 11-12 nov Elit Ponny Hopp

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

9:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B MsvB

 

Partille RK 30 okt Lok Häst Dressyr

2:a Sanna Gustafsson – Casper L:B1

 

Div 2 Billdals Final RK 30 okt Häst Hopp

Laget kom på 4:e plats för dagen

I laget red: Louise Lindström – Albany, Rebecca Jonsson – Carillo och Clara Bergqvist – James Joyce

Förklass LB

5:a Louise Lindström – Albany

 

Div 2 Billdals RK 23 okt Lok Häst Dressyr

Laget kom på 1:a plats för dagen och 1:a plats totalt

I laget red: Jenny Granlund – Astaire, Sanna Olsson  – Sörbys Simona, Pernilla Bidefors Olsson – Ravell E2 och Frida Reuterwall – Patricia S2

Förklass L:A1

1:a Sanna Olsson – Sörbys Simona

3:a Johanna Larsson – Scilla

Lagklass L:A4

3:a Sanna Olsson – Sörbys Simona

5:a Jenny Granlund – Astaire

 

Kungsbacka RK 16 okt Nat Ponny Hopp

5:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

3:a Erica Johansson – Chardon kat C MsvB

 

Kungälvs HSK 16 okt Lok Ponny Hopp

6:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LB

 

Div 2 Munkedals RK 16 okt Lok Häst Dressyr

Laget kom på 2:a plats för dagen

I laget red: Jenny Granlund – Astaire, Sanna Gustafsson – Casper, Pernilla Bidefors Olsson – Ravell E2 och Frida Reuterwall – Samantha

Förklass L:A1

3:a Frida Reuterwall – Samatha

4:a Jenny Granlund – Astaire

Lagklass L:A1

3:a Pernilla Bidefors Olsson – Ravell E2

6:a Sanna Gustafsson – Casper

 

Bulycke RF 9 okt Reg Ponny Hopp

12:a Linnéa Bidefors – Kungsbro Dental kat C LB

5:a Linnéa Bidefors – Kungsbro Dental kat C LB

 

Alingsås RS 8 okt Reg Ponny Hopp

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

 

Göteborgs FRK 2 okt Lok Häst Dressyr

2:a Malin Kerttu – Coquine L:A1

4:a Malin Kerttu – Don Dio L:B2

 

Div 2 Stora Höga RK 2 okt Lok Häst Dressyr

Laget kom på 2:a plats för dagen

I laget red: Jenny Granlund – Astaire, Sanna Gustafsson – Casper, Pernilla Bidefors Olsson – Ravell E2 och Frida Reuterwall – Samantha

Lagklass L:A1

2:a Jenny Granlund – Astaire

6:a Sanna Gustafsson – Casper

 

Div 2 Bulycke RF 25 sept Lok Häst Hopp

Laget kom på 2:a plats för dagen och 2:a totalt

I laget red: Louise Lindström – Albany, Rebecca Jonsson – Carillo, Olivia Jansson – Classic Way 3 och Clara Bergqvist – James Joyce

Förklass 100

8:a Louise Lindström – Albany

9:a Rebecca Jonsson – Carillo

 

DM Stenungsunds HRF 18 sept Reg Ponny/Häst Hopp

9:a Olivia Jansson – Classic Way 3 110

2:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

 

Lilla Edets RK 4 sept Reg Ponny Hopp

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B MsvB

 

Kongahälla RS 4 sept Lok Häst Dressyr

1:a Malin Kerttu – Coquine L:A1

 

Ale-Jennylunds RK 3-4 sept Reg Häst Hopp

8:a Erica Johansson – Iris 120

4:a Erica Johansson – Iris 120

 

Trelleborgs RF 3 sept Reg Häst Hopp

6:a Emma Packendorff – New Edition 120

 

Bohusläns HSK 27-28 aug Reg Häst Hopp

5:a Emma Packendorff – New Edition 130

 

Ljungskile RK 27 aug Lok Häst Dressyr

1:a Malin Kerttu – Don Dio L:C1

 

Råda RK 21 augusti Lok Ponny Hopp

1:a Olivia Jansson – Miss Otazu kad D LC

5:a Stephanie Gårdman – Blue Eyed Gost kat C LC

 

Göteborgs FRK 20 augusti Nat Ponny Hopp

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

 

Ponny SM Grevagårdens RF 11-14 augusti Nat/Elit Ponny Hopp

4:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

 

Laxhoppet Lilla Edets RK 11-14 aug Reg Häst Hopp

7:e Emma Packendorff – New Edition 120

15:e Emma Packendorff – New Edition 120

 

Grevagårdens RF 11- 12 aug Nat/Elit Ponny Hopp

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

5:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

3:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA A:Stil

 

Ale-Jennylunds RK 29-30 juli Reg/Nat Ponny Hopp

3:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

3:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B MsvB

3:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

 

Lilla Edets RK 23-24 juli Lok Häst Dressyr

9:a Jenny Granlund – Astaire L:B1

6:a Malin Kerttu – Coquine L:B2

2:a Jenny Granlund – Astaire L:B3

3:a Malin Kerttu – Coquine L:B3

 

Ale-Jennylunds RK 22-24 juli Reg Häst Hopp

3:a Erica Johansson – Iris 120

12:a Johanna Larsson – Scilla 120

14:e Sanna Reuterwall – Explosiv 120

 

Varbergshoppet Varbergs RK 22 juli Reg Ponny Hopp

5:a Emma Packendorff – Champion Clud kat D LA

10:a Linnéa Bidefors – KungsbroDental kat C LB

 

Strömstads RK 16-17 juli Lok/Reg Häst Hopp

4:a Louise Lindström – Albany 100

1:a Olivia Jansson – Classic Way 100

 

Uddevalla RF 17 juli Lok/Reg/Nat Ponny Hopp

5:a Erica Johansson – May Beuty kad D LC

3:a Erica Johansson – May Beuty kad D LC+

2:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

 

Hästhagens RF 16-17 juli Reg Ponny Hopp

3:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LB

 

Ryttarkaraterna i Varberg 15 juli Reg Häst Hopp

10:a Erica Johansson – Iris 110

16:a Erica Johansson – Iris 120

 

Essunga RF 3 juli Reg Häst Hopp

8:a Erica Johansson – Iris 120

4:a Erica Johansson – Iris 125

 

Tjörns RK 2-3 juli Lok Häst Dressyr

4:a Malin Kerttu – Coquine L:C1

3:a Jenny Granlund – Astaire L:A1

 

Askims FRK 18 juni Reg Ponny Hopp

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB

 

Vänersborgs RF 12 juni Lok Häst Hopp

9:a Olivia Jansson – Classic Way 3 105

1:a Olivia Jansson – Classic Way 3 110

 

Bohuscupen Final Hällingsjö RF 12 juni Lok Häst Dressyr

Laget kom på 2:a plats för dagen och 2:a totalt

I laget red: Rebecca Jonsson – Cassani d’Or, Sanna Gustafsson – Casper, Jenny Granlund – Astaire och Emma Gunnarsson – Tornado.

Förklass LB:1

2:a Rebecca Jonsson – Cassani d’Or

9:a Sanna Gustafsson – Casper

Lagklass LB:1

2:a Jenny Granlund – Astaire

4:a Rebecca Jonsson – Cassani d’Or

 

Lilla Edets RK 11-12 juni Lok/Reg Ponny Dressyr

 2:a Olivia Olsson – Joelsbo Clic RW 111 kat C L:B1

1:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C L:AP1

 

Vänersborgs RF 11 juni Reg Häst Hopp

7:a Erica Johansson – Iris 120

 

Uddevalla RF 5 juni Reg Häst Hopp

1:a Erica Johansson – Iris 115

 

Tjörnhoppet Tjörns RK 5 juni Lok/Reg Ponny Hopp

2:a Stephanie Gårdman – Blue Eyed Ghost kat C LB+

1:a Philip Fransson – Silver kat C LB

6:a Philip Fransson – Silver kat C LC

 

Nuntorp HSK 5 juni Reg Häst Hopp

4:a Sanna Reuterwall – Explosiv 130

 

Bohuscupen Hällingsjö RF 5 juni Lok Ponny Dressyr

2:a Sara Bergenson – Little Big Man kat D LB:1

 

Sveland Cup Uddevalla RF 4 juni Reg Ponny Hopp

1:a Philip Fransson – Silver kat C LB

 

Baltic Cup Kristiansand Int/Elit Ponny Hopp

3:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LC

2:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LB

 

Div 1 Final Torslanda RK 29 maj Reg Ponny Dressyr

Laget kom på en 3:e plats

I laget red: Olivia Olsson - Fantomens Hero och Madeleine Gustafson - ET Tip Top

Förklass Lagtävlan

1:a Madeleine Gustafson – ET Tip Top kat C

2:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C

 

Strömstads Rk 29 maj Lok Häst Dressyr

2:a Jenny Granlund – Astaire L:C1

2:a Jenny Granlund – Astaire L:B2

 

Pokalhoppet Valsängs RF 22 maj Reg Ponny Hopp

2:a Linnéa Bidefors – Kungsbro Dental kat C LB A:Stil

3:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LB A:Stil

3:a Stephanie Gårdman – Blue Eyed Ghost kat C LB A:Stil

 

Pokalhoppet Valsängs RF 21 maj Reg Ponny Hopp

3:a Linnéa Bidefors – Kungsbro Dental kat C LC

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LB

4:a Erica Johansson – May Beauty kat D LC

4:a Maria Brunbäck – Coyote kat D LD+

 

Bohuscupen Tanums RK 15 maj Lok Ponny Hopp

Laget kom på 3:e plats för dagen

I laget red: Amanda Norbäck – Starlight, Frida Reuterwall – Strawberry, Maria Brunbäck – Coyote och Sofie Siggelin - Kasper

Lagklass LD Stilbedömning:

1:a Amanda Norbäck – Starlight kat C

 

Flyinge HSK 13-15 maj Reg/Nat Ponny Hopp

4:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

 

Bohuscupen Orust RK 8 maj Lok Ponny Dressyr

Laget kom på en 5:e plats: Frida Reuterwall - Joelsbo Clic RW 111, Sara Bergenson - Bostorps Sultan och Olivia Olsson - Jesper

Förklass: 1:a Frida Reuterwall - Joelsbo Clic RW 111 LC:1 kat C

Lagklass: 2:a Frida Reuterwall - Joelsbo Clic RW 111 LC:1 kat C

 

Stora Höga RK 8 maj Lok Ponny Dressyr

4:a Cecilia Nyström - Lucky Girl

 

Uddevalla RF 7-8 maj Reg Ponny Hopp

7:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

 

Ale-Jennylunds RK 7-8 maj Reg Häst Hopp

14:e Erica Johansson – Iris 120

 

Lilla Edets RK 1 maj Reg Ponny Hopp

2:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LA

12:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LB

 

Bohuscupen Valsängs RF 1 maj Lok Häst Dressyr

Laget kom på 1:a plats för dagen

I laget red: Sanna Gustafsson – Casper, Pernilla Bidefors Olsson – Ravell E2, Elin Strömstedt – Pretty Girl och Jenny Granlund - Astaire

Förklass LC:1

1:a Elin Strömstedt – Pretty Girl

4:a Jenny Granlund – Astaire

6:a Pernilla Bidefors Olsson -  Ravell E2

10:a Rebecca Jonsson – Cassani d’Or

Lagklass LC:1 Privatekipage

1:a Jenny Granlund – Astaire

4:a Elin Strömstedt – Pretty Girl

Lagklass LC:1 Lektionsekipage

1:a Sanna Gustafsson – Casper

2:a Helen Strömstedt – James Joyce

 

Lilla Edets RK 30 April Reg Häst Hopp

17:e Erica Johansson – Iris 110

 

Div1 Valsängs RF 30 april Reg Ponny Dressyr

Laget kom på 4:e plats för dagen

I laget red: Olivia Olsson – Fantomens Hero, Madeleine Gustafson –

ET Tip Top, Cecilia Nyströn – Lucky Girl och Linnéa Windahl Strömblad - Emira

Förklass L:A1

2:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C

Lagklass Lagtävlan

2:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C

 

Tanums RK 22 april Lok/Reg Ponny Hopp

5:a Erica Johansson – May Beauty kat D LC

2:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

1:a Erica Johansson – Chardon kat C MsvB

 

Bohuscupen Orust 17 april Lok Häst Dressyr

Laget kom på 4:e plats för dagen

I laget red: Sanna Gustafsson – Casper, Eleonor Gunnarsson – Tornado, Jessica Simonsson – Maggie och Pernilla Bidefors Olsson – Ravell E2

Förklass LC:1

2:a Eleonor Gunnarsson – Tornado

7:a Jessica Simonsson - Maggie

8:a Pernilla Bidefors Olsson -  Ravell E2

Lagklass LC:1

2:a Sanna Gustafsson – Casper Lektionsekipage

 

Nordhallands RK 17 april Reg Ponny Hopp

5:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LB+

 

Kungälvs HSK 16-17 april Lok Häst Hopp

8:a Johanna Gustafson – Silvretta LC+

 

Grevagårdens RF 15 -17 april Nat Ponny Hopp

10:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

5:a Erica Johansson – Chardon kat C MsvB

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA+

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

2:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B MsvB

 

Div 1 Spekeröds RK 16 april Reg Ponny Dressyr

Laget kom på 2:a plats för dagen

I laget red: Olivia Olsson – Fantomens Hero, Madeleine Gustafson –

ET Tip Top, Saga Larsson – EG Guylian och Christine Persson – Amico

Förklass L:A1

2:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C

3:a Olivia Olsson – Joelsbo Clic RW 111 kat C

 

Kungälvs HSK 10 april Reg Häst Dressyr

8:a Johanna Larsson - Scilla Msv C:2

 

Nordhallands RK 27 mars Lok Häst Hopp

6:a Erica Johansson – Windsor 95

7:a Erica Johansson – Iris 100

9:a Erica Johansson – Windsor 100

 

Trollhättans FRK 27 mars Reg Ponny Dressyr

2:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C L:A1

 

Stenungsunds HRF 26 -27 mars Reg Ponny Hopp

2:a Maria Brunbäck – Candlelight kat C LC

3:a Maria Brunbäck – Candlelight kat C LB

10:a Erica Johansson – May Beauty katD LB

10:a Erica Johansson – May Beauty katD LB A:Stil

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB A:Stil

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

 

RK Styringe 26 mars Reg Ponny Hopp

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

 

Kungsbacka RK 13 mars Lok Häst Hopp

6:a Erica Johansson – Iris 95

 

Trollhättans FRK13 mars Reg Ponny Hopp

2:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LB

 

Billdals RK 6 mars Reg Ponny Hopp

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB Stilbed

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB

 

Alingsås RS 5 mars Reg Ponny Hopp

1:a Erica Johansson – Chardon kat C LB+

 

Billdals RK 5 mars Reg Ponny Hopp

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

 

Kungsbacka RK 20 feb Reg Ponny Hopp

6:a Erica Johansson – Chardon kat C LB

5:a Erica Johansson – Chardon kat C LA

 

Snögubbecupen Stenungsunds RK 9 jan Ponny Hopp

2:a Stephanie Gårdman - Dubbe kat B 75 cm, 3:a totalt på 75 cm

2:a Agnes Johansson - Brodals Rosalinn kat B 95 cm, 2:a totalt på 95 cm

 

Snögubbecupen Stenungsunds RK 3 jan Ponny Hopp

2:a Olivia Jansson - Miss Otazu kat D 90 cm Stil

2:a Olivia Jansson - Miss Otazu kat D 100 cm Stil

 

Uppdaterad: 10 MAJ 2013 17:09 Skribent: Annica Jonsson

Nästa styrelsemöte: 

 3 April kl. 18:00

 

  

Tjörns Sparbank

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Valsängs RF - Ridsport
Valsäng 155
47192 Klövedal

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link