Hoppa till sidans innehåll

2010


Placeringar för Valsängs tävlingsryttare under 2010

 

Nordhallands RK 21 nov Lok Ponny Hopp

1:a Agnes Johansson - Brodals Rosalinn kat B LB

5:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LB

2:a Emma Packendorff - Champion Clound kat D LB

3:a Agnes Johansson - Brodals Rosalinn kat B LC

1:a Erica Johansson - ET Tip Top kat C LC

6:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LC

9:a Emma Persson - Knockillaree Vince kat D LC

 

Ponny SM Strömsholms RSF 14 nov Elit Ponny Hopp

5:a  Linnéa Bidefors - Shanaia kat B LB

 

Göteborgs FRK 31 okt Lok Häst Hopp

5:a Johanna Gustafson - Silvretta 1,10

 

Långeberga RK 24 okt Lok Ponny Dressyr

3:a Saga Larsson - Eg Guylian kat D LC:2

 

Valsängs RF 17 okt Lok Ponny Dressyr

Erica Johansson, ET Tip Top kat C L:A1

 

Kungsbacka RK  16 okt Lok Häst Dressyr

2:a Malin Kerttu, Don Dio LC:2

 

Orust RK 10 oktober Reg Ponny Dressyr

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C L:A1

2:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C L:AP1

 

Sotenäs FRK 10 okt Häst Hopp

3:a Johanna Gustafson - Silvretta  1,10

 

Div 2 Sotenäs FRK 9 okt Ponny Hopp

Laget kom på 3:e plats:  Stephanie Gårdman - Dubbe,

Maria Brunbäck - Candlelight, Anna Persson - MaBelle

och Rebecca Bidefors - Malisha. 

Förklass:

1:a Linnéa Bidefors - Jonny Logan kat B LC

1:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LC

 

Laholmsortens RF 3 okt Nat Ponny Hopp

5:a Linnéa Bidefors - Shanaia kat B MsvB

3:a Linnéa Bidefors - Shanaia kat B MsvB

 

Div 2 Kongahälla RS 3 okt Häst Dressyr

Laget kom på 4:e plats:  Johanna Larsson - Scilla, 

Joanna Hjort - Patricia S2, Elin Strömstedt - Casper

och Rebecca Jonsson - Cassani d'Or. 

Förklass LA:1

1:a Johanna Larsson - Scilla

Lagklass LA:2

1:a Johanna Larsson - Scilla

 

Div 2 Stora Höga RK 2 okt Ponny Dressyr

Förklass: 7:a Christin Persson - Amico kat D LB:1

 

Div 2 Uddevalla RF 25 sept Ponny Hopp

Laget kom på 2:a plats:  Stephanie Gårdman - Dubbe,

Maria Brunbäck - Candlelight, Sofie Siggelin - Kasper

och Emma persson - Knockillaree Vince. 

Förklass: 3:a Stepanie Gårdman - Dubbe kat B LC

 

Godishoppet Stenungsunds HRF 18 sept Reg Ponny Hopp

2:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LC

 

Ljungby RK 17-19 sept Nat Ponny Hopp

5:a Linnéa Bidefors - Shanaia kat B LA

 

Div 2 Spekeröds RK 19 sept Häst Dressyr

Laget kom på 2:a plats:  Johanna Larsson - Scilla,

Eleonor Gunnarsson - Tornado, Joanna Hjort - Patricia S2

och Elin Strömstedt - Casper. 

Förklass LA:1

4:a Johanna Larsson - Scilla

Lagklass LA:1

2:a Johanna Larsson - Scilla

 

Torslanda RK 11 sept Ponny Dressyr DM

2:a Olivia Olsson - Fantomens Hero kat C LA:4 DM-klass

1:a Olivia Olsson - Fantomens Hero kat C LA:1

 

Kungälvs HSK 11 sept Reg Ponny Hopp DM

2:a Erica Johansson - Chardon kat C LA DM-klass

2:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LB

1:a Linnéa Bidefors - Jonny Logan kat B LC

2:a Olivia Jansson - Blue Eyed Ghost kat C LC

 

Fjärås Hoppryttare 5 sept Nat Ponny Hopp

1:a Erica Johansson - Chardon kat C MsvA

 

Askims FRK 5 sept Lok Ponny Hopp

3:a Stepanie Gårdman - Dubbe kat B LC

2:a Stepanie Gårdman - Blue Eyed Ghost kat C LC

 

Div 2 Tjörns RK 5 sept Lok Häst Dressyr Omg 1

Laget kom på 3:e plats för dagen:  Johanna Larsson - Scilla,

Elin Strömstedt -Casper och Joanna Hjort - Patricia S2. 

Förklass LA:1

2:a Johanna Larsson - Scilla

Lagklass LA:1

2:a Johanna Larsson - Scilla

5:a Elin Strömstedt - Casper

 

Falkenbergsortens RF 22 augusti Fälttävlan

1:a Erica Johansson - ET Tip Top

 

Sotenäs FK 21 augusti Lok Pony Hopp

2:a Stephanie Gårdman - Dubbe kat B LD+5

 

Nuntorps HSK 21 augusti Reg Ponny Hopp

2:a Agnes Johansson - Brodals Rosalinn kat B LB

2:a Agnes Johansson - Brodals Rosalinn kat B LA och därmed Meetingpriset.

 

Norra Älsborgs RK 15 augusti Reg Ponny Hopp

1:a Agnes Johansson - Brodals Rosalinn kat B LB

2:a Agnes Johansson - Brodals Rosalinn kat B LA

  

Lilla Edets RK 25 juli Reg Häst Dressyr

6:a Mikaela Bergström, Wait and See LB:3

 

Karlstads RK 23-25 juli Lok Reg Ponny Hopp Solsta Hoppet

1:a Erica Johansson – ET TipTop kat C LD+5

2:a Emma Packendorff – Sörbys Simona kat D LD+5

1:a Erica Johansson – ET TipTop kat C LC

1:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LC

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LC+5

3:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LC+5

1:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LB

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB

6:a Olivia Jansson – Blue Eyed Ghost kat C LB

8:a Olivia Jansson – Miss Otazu kat D LB

5:a Erica Johansson – Sörbys Simona kat D LC

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB

3:a Linnéa Bidefors – Jonny Logan kat B LB

3:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LB

4:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LB

3:a Olivia Jansson – Blue Eyed Ghost kat C LB+5

2:a Olivia Jansson – Miss Otazu kat D LB+5

4:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LB+5

4:a Erica Johansson – Chardon kat C LA Poänghoppning

1:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LB

2:a Linnéa Bidefors -  Shanaia kat B LB

3:a Linnéa Bidefors – Jonny Logan kat B LB

1:a Olivia Jansson – Miss Otazu kat D LB

7:a Emma Packendorff – Champion Cloud kat D LB

2:a Agnes Johansson – Brodals Rosalinn kat B LA

3:a Erica Johansson – Chardon kat C LA+5 Accumulator

4:a Linnéa Bidefors -  Shanaia kat B LA+5 Accumulator

 

Ale-Jennylunds RK 4 juli Reg Ponny Hopp

4:a Erica Johansson, Chardon kat C LA

1:a Olivia Jansson, Miss Otazu kat D LB

2:a Agnes Johansson, Brodals Rosalinn kat B LB

 

Askims FRK 19 juni Reg Ponny Hopp

6:a Maria Brunbäck, Candlelight kat C  LB Stilbed

5:a Olivia Jansson, Miss Otazu kat D LB Stilbed

2:a Maria Brunbäck, Candlelight kat C  LB

4:a Maria Brunbäck, Candlelight kat C  LC

 

Lilla Edets RK 19 juni Lok Häst Dressyr

2:a Malin Kerttu, Don Dio LC:2

 

Partille RK 13 juni Lok Häst Dressyr

1:a Mikaela Bergström, Wait and See LB:1

3:a Joanna Hjorth, Patricia S2 LB:1

 

Uddevalla RK 13 juni Reg Ponny Hopp

5:a Erica Johansson, Chardon kat C L:A

 

Tjörns RK 5-6 juni Lok Ponny Hopp Tjörnhoppet

Meetingvinnare Maria Brunbäck - Candlelight kat C

1:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LC

1:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LB

2:a Stephanie Gårdman - Dubbe kat B LC

2:a Philip Fransson - Silver kat C LC

1:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LC+5

2:a Philip Fransson - Silver kat C LC+5

2:a Louise Lindström - Paris 87 kat D LC+5

2:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LB

 

Bohuscupen Orust RK 6 juni Lok Häst Dressyr Final

Laget kom på 5:e plats för dagen och en 4:e plats totalt:  

Eleonor Gunnarsson - Tornado, Charlott Karlsson - Stanley,

Elin Strömstedt - Ravell E 2 och Rebecca Jonsson - Cassani d'Or. 

Förklass LB:0

6:a Eleonor Gunnarsson - Tornado

9:a Elin Strömstedt - Casper

Lagklass LB:1

6:a Elin Strömstedt - Ravell E 2

 

Nordhallands RK 6 juni Lok Häst Dressyr

9:a Mikaela Bergström, Wait and See LB:2

 

Kungsbacka RK 30 maj Reg Ponny Hopp

3:a Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LB

1:A Linnéa Bidefors – Shanaia kat B LA

 

Div 1 Ponny Dressyr Spekeröds RK 30 maj Reg Ponny Dressyr

Laget kom på en 2:e plats: Sofia Johansson - May Beauty,

Emma Gunnarsson - Tamino II, Erica Johansson - Sörbys Simona

och Olivia Olsson - Fantomens Hero

Förklass LA:P1

2:a Olivia Olsson - Fantomens Hero kat

 

Trollhättans SR 23 maj Reg Häst Dressyr

9:a Sanna Olsson – Ravell E2 L:A6

5:a Sanna Olsson – Ravell E2 L:A4

 

Bohuscupen Billdals RK 23 maj Lok Häst Hopp

Laget kom på en 6:e plats: Jenny Brunbäck - Elvira, 

Rebecca Jonsson - Cassani d'Or, Johanna Gustafson - Silvretta

och Clara Bergqvist - James Joyce.

5:a Clara Berqvist - James Joyce LD Stilbed. Lektionsekipage

10:a Jenny Brunbäck - Elvira LD Stilbed. Privatekipage

1:a Clara Berqvist - James Joyce 1 m

9:a Johanna Gustafson - Silvretta 1 m

 

Pokalhoppet Valsängs RF 23 maj Reg Ponny Hopp

4:a Anna Persson - Ma Belle kat C LC

2:a Erica Johansson - Sörbys Simona kat D LC

5:a Nathalie Siggelin - Trojkans Rosario kat D LC

3:a Linnéa Bidefors - Shanaia kat B LB

7:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LB

3:a Emma Packendorff - Champion Cloud kat D LB

4:a Nathalie Siggelin - Trojkans Rosario kat D LB

6:a Olivia Jansson - Miss Otazu kat D LB

 

Pokalhoppet Valsängs RF 22 maj Lok Ponny Hopp

3:a Emma Packendorff - Zirocco Paintbox kat C LD+5

5:a Matilda Kemborn - Janicia lat C LD+5

6:a Maria Brunbäck - Candlelight kat C LC

4:a Olivia Jansson - Miss Otazu kat D LC

7:a Erica Johansson - Sörbys Simona kat D LC

1:a Linnéa Bidefors - Shanaia kat B LB

2:a Olivia Jansson - Blue Eyed Ghost kat C LB

 

Trollhättans SR 22 maj Reg Ponny Dressyr

5:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C L:AP1

2:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C L:A1

 

 

Kungälvs HSK 22 maj Reg Häst Hopp

17:e Anna Kerttu – So Be It LA

  

Bohuscupen Orust RK 16 maj Lok Ponny Hopp

Laget kom på en 1:a plats:

Lagklass LD Stilbedömning

1:a Julia Dyberg - Patchie kat C

3:a Maja Olsson - Zirocco Paintbox kat C

 

Spekeröds RK 13 maj Reg Häst Dressyr

2:a Sanna Olsson - Ravell E 2 L:A 6

 

Div 1 Stenungsunds HRF 9 maj Reg Ponny Hopp Final

Laget kom på en 2:a plats både för dagen och totalt: Emma

Packendorff – Champion Cloud, Erica Johansson - Chardon,

Linnéa Bidefors - Jonny Logan och Johanna Wallin - Earlspark Pebbles.

 

Förklass LB

2:a Linnéa Bidefors - Jonny Logan

 

Bohuscupen Askims FRK 9 maj Lok Ponny Dressyr

Laget kom på en 5:e plats: Olivia Olssson - Lycky Girl,

Cecilia Nyström - Game Girl, Linnéa Bidefors - Lucky Girl och

Madeleine Gustafson - Strawberry.

Lagklass LC:1

2:a Linnéa Bidefors - Fantomens Hero kat C Privatekipage

 

Bohuscupen Valsängs RF 2 maj Lok Häst Dressyr

Laget kom på 1:a plats:  Eleonor Gunnarsson - Tornado,

Charlott Karlsson - Stanley, Elin Strömstedt - Casper och 

Rebecca Jonsson - Cassani d'Or. 

Förklass LC:2

3:a Rebecca Jonsson - Cassani d'Or

4:a Charlott Karlsson -Stanley

Lagklass LB:0

2:a Charlott Karlsson -Stanley Lektionsekipage

3:a Elin Strömstedt, Casper 

7:a Rebecca Jonsson - Cassani d'Or

 

Div 1 Ponny Dressyr 1 maj Reg Ponny Dressyr

Laget kom på en 4:e plats: Saga Larsson - Camaro II,

Sofia Johansson - May Beauty, Emma Gunnarsson - Tamino II

och Olivia Olsson - Fantomens Hero

Förklass LA:1

3:a Emma Gunnarsson - Tamino II kat C

5:a Sofia Johansson - May Beauty kat D

Lagklass Lagtävlan för ponnyallsvenskan

1:a Olivia Olsson - Fantomens Hero kat C

  

Bohuscupen Tjörns RK 25 april Lok Ponny Dressyr

Laget kom på en 3:e plats: Olivia Olssson - Sukette,

Cecilia Nyström - Game Girl, Linnéa Bidefors - Lucky Girl

och Rebecca Bidefors - Malisha.

Förklass LC:1

2:a Rebecca Bidefors, Malisha kat C

Lagklass LC:1

2:a Olivia Olsson, Sukette kat B Privatekipage

2:a Rebecca Bidefors, Malisha kat C Lektionsekipage

1:a Madeleine Gustafson, Strawberry kat D Lektionsekipage

  

Bohuscupen Sotenäs FRK 25 april Lok Häst Hopp

Laget kom på en 3:e plats: Jenny Brunbäck - Elvira, 

Rebecca Jonsson - Cassani d'Or, Johanna Gustafson - Silvretta

och Clara Bergqvist - James Joyce.

2: Clara Berqvist, James Joyce LD Stilbed. Lektionsekipage

8:a Jenny Brunbäck, Elvira LD Stilbed. Privatekipage

 

Div 1 Sotenäs FRK 24 april Reg Ponny Hopp

Förklass LB

2:a Emma Packendorff, Champion Cloud kat D

Lag 1 kom på en 5:e plats: Agnes Johansson - Brodals Rosalinn,

Emma Packendorff - Champion Cloud, Erica Johansson - Chardon

och Johanna Wallin - Earlspark Pebbles.

Lag 2 kom på en 8:e plats: Linnéa Bidefors - Jonny Logan,

Nathalie Siggelin - Trojkans Rosario, Elvira Nordås - Jack och

Erica Johansson - Blue Eyed Ghost

 

Bohuscupen Orust RK 18 april Lok Häst Dressyr

Laget kom på 2:a plats:  Pernilla Bidefors Olsson - Edina,

Rebecca Jonsson - Cassani d'Or, Eleonor Gunnarsson - Tornado

och Elin Strömstedt - Casper. 

Förklass LC:1

4:a Elin Strömstedt, Casper 

6:a Eleonor Gunnarsson, Tornado

Lagklass LC:2

7:a Sanna Gustafsson, Tango

 

Grevagårdens RF 17 april Nat Ponny Hopp

9:a Erica Johansson, Chardon kat C LA

 

Div 1 Mölnlycke RF 17 april Ponny Dressyr

Laget kom på en 4:e plats: Olivia Olsson - Fantomens Hero,

Sofia Johansson - May Beauty, Saga Larsson - Camaro II

Förklass LA:1

2:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C

4:a Sofia Johansson, May Beauty kat D

Lagklass Lagtävlan

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C 

 

Stenungsunds HRF 17 april Ponny Hopp, Sveland Cup

3:a Agnes Johansson, Brodals Rosalinn kat B LC

3:a Agnes Johansson, Brodals Rosalinn kat B LB

9:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LB

 

Bohuscupen Bulycke RK 11 april Lok Häst Hopp

Laget kom på en 8:e plats

8:a Rebecca Jonsson, Cassani d'Or LD Stilbedömning

 

Kungälvs HSK 11 april Reg Häst Dressyr

4:a Sanna Olsson, Ravell E2 LA:6

 

Bohuscupen Stora Höga RK 11 april Lok Ponny Dressyr

Laget kom på en 5:e plats  

Förklass LC:1

1:a Olivia Olsson, Sukette kat B

Lagklass LC:1

2:a Rebecca Bidefors, Malisha kat C Lektionsekipage

  

Alingsås RS 4 april Reg Häst Hopp

19:e Mikaela Bergström, Iris LA

 

Lysekils RF 2 april Lok Häst Dressyr

1:a Sanna Olsson, Ravell E2 LA:1

 

Trollhättans FRK Reg Ponny Dressyr

2:a Olivia Olsson – Fantomens Hero kat C L:A1

 

Div 1 Billdal RK 28 mars Reg Ponny Hopp

Lag 1 kom på en 2:a plats: Agnes Johansson - Brodals Rosalinn,

Emma Packendorff - Champion Cloud, Nathalie Siggelin - Trojkans Rosario

och Olivia Jansson - Miss Otazu

 

Förklass LB

4:a Emma Persson, Phalaris kat C

3:a Olivia Jansson, Miss Otazu kad D

8:a Nathalie Siggelin, Trojkans Rosario kat D

 

Kungsbacka RK 26 mars Reg Häst Hopp

9:a Mikaela Bergström, James Joyce  LB

15:e Mikaela Bergström, Iris LB

 

Alingsås RS 20 mars Reg Ponny Hopp

6:a Erica Johansson, Chardon kat C LA

 

Billdals RK 13 mars Lok Ponny Hopp Sveland Cup

2:a Agnes Johansson, Brodals Rosalinn kat B LB

5:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LB

3:a Olivia Jansson, Miss Otazu kat D LB+5

 

Kungsbacka RK 7 mars Lok Ponny Dressyr

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C LB:1

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C LC:1

 

Trollhättans FRK 7 mars Reg Ponny Hopp Marshoppet

9:a Erica Johansson, Chardon kat C LB

11:a Olivia Jansson, Miss Otazu kat D LB

3:a Erica Johansson, Chardon kat C LA

6:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LA

4:a Olivia Jansson, Miss Otazu kat D LA

 

Trollhättans FRK 7 februari Reg Häst Hopp

7:a Anna Kerttu, Color of the Sagas LB

3:a Anna Kerttu, Cali de Badon 2 LC

4:a Anna Kerttu, Color of the Sagas LC

 

Stenungsunds RK 10 januari Lok Ponny Hopp Snögubbecupen

1:a Stephanie Gårdman, Dubbe kat B LD+5

1:a Agnes Johansson, Brodals Rosalinn kat B LC+5

2:a Erica Johansson, Chardon kat C LC+5

2:a Olivia Jansson, Miss Otazu kat D LB+5

 

Stenungsunds RK 2 januari Lok Ponny Hopp Snögubbecupen Stilbedömning

1:a Maria Brunbäck, Linksbury Replica kat B LD

2:a Maria Brunbäck, Linksbury Replica kat B LC

2:a Emma Persson, Phalaris kat C LC

1:a Louice Lindström, Paris 87 kat D LC

2:a Olivia Jansson, Miss Otazu kat D LC

3:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D LC

1:a Emma Persson, Phalaris kat C LB

1:a Olivia Jansson, Miss Otazu kat D LB

2:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D LB

Uppdaterad: 09 MAJ 2013 21:35 Skribent: Annica Jonsson

Nästa styrelsemöte: 

 3 April kl. 18:00

 

  

Tjörns Sparbank

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Valsängs RF - Ridsport
Valsäng 155
47192 Klövedal

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link