Hoppa till sidans innehåll

2009


Placeringar för Valsängs tävlingsryttare under 2009.

 

Stenungsunds RK 27 december Lok Ponny Hopp Snögubbecupen

2:a Olivia Jansson, Blue Eyed Ghost kat C LC

2:a Louice Lindström, Paris 87 kat D LC

1:a Linn Olsson, Winnetoo kat D LB

2:a Nathalie Siggelin, Trojkans Rosario kat C

 

Göteborgs FRK 22 november Reg Häst Dressyr

3:a Mikaela Bergström, Dimitri LB:3

6:a Mikaela Bergström, Wait and See LB:3

 

Stenungsunds HRF 14 november Lok Ponny Hopp

7:a Emma Persson, Phalaris kat C LC

8:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LC

1:a Linn Olsson, Winnetoo kat D LC

2:a Linn Olsson, Winnetoo kat D LB

 

Uddevalla RF 8 november Reg Ponny Hopp

2:a Emma Persson, Phalaris kat C LC

7:a Emma Persson, Phalaris kat C LB

 

Uddevalla RF 7 november Lok Ponny Hopp

8:a Olivia Jansson, Dubbe kat B LC

 

Div 2 Bulycke RK 1 november Lok Häst Dressyr

Laget kom på 1:a plats för dagen och totalt.

Lagklass LA:2

2:a Mikaela Bergström, Dimitri

 

Varbergs RK 1 november Kval till GP-Ponnyn

5:a Erica Johansson, Chardon kat C L:B Stilbedömning, vidare till semifinal

 

Div 2 Kongahälla RS 31 oktober Lok Ponny Dressyr

Valsängs Lag 1 kom på 2:a plats totalt i Div 2

Förklass LB:1

2:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C

5:a Emma Packendorff, Praestegårdens Rioja kat D

 

Billdals RK 18 oktober Kval till GP-Ponnyn

5:a Emma Persson, Phalaris kat C L:B Stilbedömning, vidare till semifinal.

14:e Emma Persson, Phalaris kat L:B

 

Div 2 Torslanda RK 18 oktober Lok Häst Dressyr

Laget kom på 1:a plats

Förklass LA:1

2:a Sanna Gustavsson, Ravell

5:a Kristin Magnusson, Shirrino 

6:a Emelie Algeröd, Cosmos

Lagklass LA:1

1:a Mikaela Bergström, Dimitri

2:a Sanna Gustavsson, Ravell

4:a Elin Johansson, Stanley

  

Ljungby RK Ponny SM 10-11 oktober

1:a Erica Johansson, Chardon L:B kat C Mountain Horse

 

Bulycke RF 11 oktober Lok Ponny Hopp

1:a Matilda Kemborn, Janicia kat C LB

3:a Matilda Kemborn, Janicia kat C LC

4:a Olivia Jansson, Blue Eyed Ghost kat C LC

 

Div 2 Stora Höga RK 11 oktober Lok Ponny Dressyr

Valsängs Lag 1 kom på 2:a plats

Förklass LB:1

5:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C

Lagklass LB:1

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C

3:a Cristine Persson, Cleo II kat C

4:a Emma Gunnarsson, Ghost Buster kat D

 

Vänersborgs RF 4 oktober Reg Ponny Hopp

3:a Linn Olsson, Winnetoo kat D LB

 

Göteborgs FRK 27 september Lok Ponny Dressyr

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C LB:1

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C LC:1

2:a Olivia Olsson, Lucky Girl kat C LC:1

 

Div 2 Stora Höga RK 27 september Lok Häst Dressyr

Laget kom på 2:a plats

Förklass LA:1

2:a Kristin Magnusson, Shirrino 

5:a Sanna Gustavsson, Ravell

Lagklass LA:1

1:a Kristin Magnusson, Shirrino 

 

Billdals RK 12 september Reg Ponny Hoppning med DM

2:a Erica Johansson, Chardon kat C LA i både klass och DM

8:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D LB

 

Div 2 Spekeröds RK 12 september Lok Ponny Dressyr

Förklass LB:1

2:a Olivia Olsson, Lucky Girl kat C

3:a Sofia Olsson, Skorpan kat D

4:a Emma Packendorff, Praestegårdens Rioja kat D LB:1

Lagklass

2:a Sofia Olsson, Skorpan kat D LB:1

 

Mölnlycke RS 6 september DM i Dressyr

2:a Erica Johansson, Chardon kat C FEI inledande

 

Div 2 Kongahälla RS 23 augusti Lok Ponny Hoppning

1:a Valsängs RF lag 1

Förklass:

1:a Maria Brunbäck , Linksbury Replica kat B LC

2:a Linnéa Bidefors, Jonny Logan kat B LC

delad 2:a med Olivia Jansson, Dubbe kat B LC

3:a Matilda Kemborn, Janicia kat C LC

4:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LC

9:a Emma Persson, Phalaris kat C LC 

 

Uddevalla RF 15-16 augusti Reg Ponny Hoppning

2:a Maria Brunbäck , Linksbury Replica kat B LB

5:a Erica Johansson, Chardon kat C LA

6:a Erica Johansson, Chardon kat C LB Mountain Horse Stilhoppning

 

New Forest Mästerskapen Örebro FRK 24 - 26 juli

1:a Erica Johansson, Royal Dimaz kat C Kombination för ungponny

4:a Malin Pettersson, Rip´s Galant kat D LB:1

 

BHSK Granithoppet 22-24 juli

3:a Olivia Jansson, Blue Eyed Ghost kat C LB

1:a Erica Johansson, Chardon kat C LA Stilbedömning

4:a Olivia Jansson, Blue Eyed Ghost kat C LA Stilbedömning

3:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LC+5

 

Ale-Jennylund RK Lok - Reg Ponny Dressyr 10 - 12 juli:

3:a Erica Johansson, ET Tip Top kat C LA:P1

 

Ale-Jennylund RK Lok - Reg Häst Dressyr 10 - 12 juli:

2:a Mikaela Bergström, Iris LB:2

6:a Sanna Olsson, Ravell E2 LA:4

 

Kongahälla RS Lok Ponny Hoppning 4 - 5 juli:

1:a Maria Brunbäck, Linksbury Replica kat B LC

1:a Matilda Kemborn, Janicia kat C LC

1:a Matilda Kemborn, Janicia kat C LB

1:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LC

2:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LB

 

1:a Erica Johansson, ET Tip Top Lätt fälttävlan i Skövde Ljuslingsbacken 4 juli 

 

Tjörns RK Lok Häst Dressyr 28 juni:

1:a Kristin Magnusson, Shirrino LB:1

2:a Mikaela Bergström, Wait and See LB:1

2:a Kristin Magnusson, Shirrino LA:1

 

Ale-Jennylunds RK Reg Ponny Hoppning 26-27 juni:

3:a Johanna Wallin, Earlspark Pebbles kat C LC

2:a Olivia Jansson, Dubbe kat B LC+5

7:a Erica Johansson, Chardon kat C LA

8:a Erica Johansson, ET Tip Top kat C LA

 

Viskadalens RK Lok Ponny Hoppning 21 juni:

1:a Nathalie Siggelin, Trojkans Rosario kat D LC

 

Årekärrs RK Lok Ponny Dressyr 14 juni:

3:a Josefine Gyllenswärd, Mad Max kat D LA:1

 

Skaftö RK Lok Häst Dressyr 14 juni:

3:a Kristin Magnusson, Shirrino  LA:3

 

Skaftö RK Lok Ponny Dressyr 13 juni:

2:a Erica Johansson, Rip´s Legend kat C LB:1

3:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D LB:1

 

Kungälvs HSK Reg Ponny Hoppning 12 juni:

9:a Erica Johansson, Chardon kat C LA

 

Tjörnhoppet Tjörns RK Lok Ponny Hoppning 6-7 juni:

3:a Maria Brunbäck, Linksbury Replica LC

4:a Emma Persson, Phalaris LC

7:a Emma Packendorff, Zirocco Paintbox LC

8:a Matilda Kemborn, Janicia LC

3:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar LC

5:a Linn Olsson, Winnetoo LC

1:a Maria Brunbäck, Linksbury Replica LC

5:a Emma Packendorff, Zirocco Paintbox LC

1:a Clara Bergqvist, Oliver Twist LC

1:a Olivia Jansson, Dubbe LC+5

1:a Emma Packendorff, Zirocco Paintbox LC+5

2:a Emma Persson, Phalaris LC+5

2:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar LC+5

2:a Olivia Jansson, Blue Eyed Ghost LB

3:a Emma Persson, Phalaris LB

 

Bohuscupen Orust RK Lok Häst Dressyr 31 maj:

1:a Valsängs RF för dagen och även totalt BC 2009

Förklass LB:0:

2:a Sanna Gustafsson, Ravell E 2

4:a Elin Johansson, Stanley

Lagklass LB:1

1:a Elin Johansson, Stanley, lektionsekipage

1:a Sanna Gustafsson, Ravell E 2, privatekipage

 

Bohuscupen Lysekils RF Lok Ponny Hopp 31 maj:

2:a Valsängs RF lag 4

3:a Valsängs RF lag 1

7:a Valsängs RF lag 3

 

Bohuscupen Stora Höga RK Lok Ponny Dressyr 24 maj:

2:a Valsängs RF lag 1

3:a Valsängs RF lag 2

Totalt BC 2009

2:a Valsängs RF lag 1

5:a Valsängs RF lag 2

Förklass LB:1:

3:a Erica Johansson, Malisha kat C

4:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C

6:a Erica Johansson, Trojkans Symfonie kat C

4:a Sofia Olssson, Skorpan kat D

5:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D

Lagklass LB:1

2:a Erica Johansson, Trojkans Symfonie kat C, lektionsekipage

1:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D, privatekipage

 

Pokalhoppet Valsängs RF 16 - 17 maj

Massor av fina resultat! Se alla resultat HÄR

 

Bohuscupen Tjörns RK Lok Ponny Dressyr 10 maj:

1:a Valsängs RF lag 1

3:a Valsängs RF lag 2

Förklass LC:1:

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C

4:a Erica Johansson, Malisha kat C

5:a Emma Gunnarsson, Patchie kat C

2:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D

Lagklass LC:1

2:a Emma Packendorff, Praestegårdens Rioja kat D, lektionsekipage

1:a Erica Johansson, Malisha kat C, privatekipage

2:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C, privatekipage

1:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D, privatekipage

2:a Sofia Olsson, Skorpan kat D, privatekipage

 

Div 1 Torslanda RK Reg Ponny Dressyr 9 maj:

Laget placerade sig på 1:a plats

Förklass Lagtävlansprogrammet:

1:a Erica Johansson, ET Tip Top kat C

1:a Isabella Lindblom, Lola kat D

Lagklass LA:P1

1:a Erica Johansson, ET Tip Top kat C

2:a Erica Johansson, Chardon kat C

2:a Isabella Lindblom, Lola kat D

 

Bohuscupen Stora Höga RK Lok Häst Dressyr 3 maj:

Laget kom på 1:a plats.

Lagklass LB:0:

1:a Malin Kerttu, Jesper, lektionsekipage

3:a Sanna Gustavsson, Ravell, privatekipage

5:a Elin Strömstedt, Stanley, privatekipage

Förklass LC:2:

1:a Sanna Gustavsson, Ravell

2:a Elin Strömstedt, Stanley

6:a Malin Kerttu, Jesper

 

Bohuscupen Spekeröds RK Lok Ponny Dressyr 1 maj:

1:a Valsängs RF lag 1

3:a Valsängs RF lag 2

Förklass LC:1:

2:a Erica Johansson, Malisha kat C

Lagklass LC:1

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C delad med...

1:a Erica Johansson, Malisha kat C

4:a Emma Gunnarsson, Patchie kat C

1:a Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar kat D

 

Bohuscupen Kongahälla RS Lok Ponny Hopp 26 april:

3:a Valsängs RF lag 1

6:a Valsängs RF lag 3

9:a Valsängs RF lag 2

10:a Valsängs RF lag 4

 

Bohuscupen Valsängs RF Lok Ponny Hopp 19 april:

1:a Valsängs RF lag 4 

2:a Valsängs RF lag 3

3:a Valsängs RF lag 2

7:a Valsängs RF lag 1

Se alla resultat: HÄR

 

Div 1 Spekeröds RK Reg Ponny Dressyr 18 april:

Laget placerade sig på 5:e plats

Lagtävlandprogrammet:

5:a Isabella Lindblom, Lola kat D

Förklass LA:1

1:a Isabella Lindblom, Lola kat D

 

Div 1 Kongahälla RS Reg Ponny Dressyr 5 april:

Laget placerade sig på 2:a plats

Lagtävlansprogrammet:

1:a (11) Erica Johansson, ET Tip Top kat C

2:a (21) Isabella Lindblom, Lola kat D

Förklass LA:1

2:a (13) Emma Gunnarsson, Tamino II kat B+C

3:a (23) Isabella Lindblom, Amico kat D

5:a (23) Isabella Lindblom, Lola kat D

 

3:a (32) Rebecca Jonsson, Fredriksbergs Qahar Reg Ponny Hopp Billdals RK 29 mars LB

 

Bohuscupen Munkedals RK lok Häst Dressyr 29 mars:

Laget placerade sig på 2:a plats

1:a Anna Kerttu, Stanley, lektionsekipage, LC:2

2:a Sanna Gustavsson, Ravell, privatekipage, LC:2

Förklass LC:1

2:a Sanna Gustavsson, Ravell

4:a Anna Kerttu, Stanley

8:a Malin Kerttu, Jesper

 

Munkedals RK Lok Ponny Dressyr 28 mars:

1:a Olivia Olsson, Fantomens Hero kat C LC:1

2:a Erica Johansson, Symfonie kat C LC:1

2:a Emma Packendorff, Praestegårdens Rioja kat D LC:1

3:a Sofia Olsson, Skorpan kat D LC:1

 

4:a (24) Olivia Jansson, Dubbe Lokal Ponny Hopp Kungsbacka RK 22 mars LC

1:a (14) Maria Brunbäck, Linksbury Replica Lokal Ponny Hopp Lysekils RF 14 mars LC

8:a (29) Nathalie Siggelin, Trojkans Rosario Lokal Ponny Hopp Trollhättans FRK 7 mars LC

 

 

         
             
Uppdaterad: 07 JUN 2016 21:10 Skribent: Annica Jonsson

Nästa styrelsemöte: 

 3 April kl. 18:00

 

  

Tjörns Sparbank

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Valsängs RF - Ridsport
Valsäng 155
47192 Klövedal

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link