Valsängs RF 2009-09-05 - 2009-09-06
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2009-09-06 kl. 18:00
Klass 1 - Dressyr Lätt B:0 Avd. A
Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Avd. A
Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Avd. A
Klass 4 - Dressyr Lätt B:2 Avd. A
Klass 5 - Dressyr Lätt A:3 Avd. A
Klass 6 - Dressyr Lätt A:4 Avd. A

Klass 1 - Dressyr Lätt B:0 Avd. A
Pokaldressyr 2009
19 anmälda, 16 startande, 4 placerade
Överdomare: Ragnar Olsson
Domare C: AnnHild Staiger
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Susanne LundqvistThing's Phalon de Coeur 22422470,000
 Nuntorp HSKGarde de Coeur - Andiamo1 
2AnnKatrin WejdmarkBorina (8) (SWB) 21521567,188
 Göteborgs FKAkribori - Judex xx2 
3Emelie MagnussonTyko 21121165,938
 Tjörns RidklubbArtist - Gimpel3 
4Sara SchöldströmSilvretta 21021065,625
 Tjörns RidklubbContendro - Sir Shostakov xx4 
 
5Alexandra BrandtKarmenzita (F.1) (SWB) 20620664,375
 Orust RidklubbDe Niro 310590093 - Vivaldi5 
6Lena JohanssonGvidions 20420463,750
 Stenungsunds RKGvidons - Vestibils6 
7Sandra AnderssonSweet Sally 20120162,813
 Munkedals RKOkänd - Okänd7 
8Martina HenningssonNixon 19619661,250
 Spekeröds RKOkänd8 
9Sanna GustafssonTango 19219260,000
 Valsängs RF 9 
10Pauline SöderqvistVinards 19119159,688
 Stora Höga RKWinterwald - Ako10 
11Hanna JonssonAragorn 18718758,438
 Ale-Jennylunds RKMedidor - Ibago11 
12Elina AnderssonWarum 17917955,938
 Uddevalla RFWeltfriede - Dirk12 
13Linda JacobssonXaloc V 17617655,000
 Kongahälla RSDardo-S - Albaicin II13 
14Marja NyströmDunorco 17217253,750
 Valsängs RFLandfrisel - Domino14 
15Elin BorglundRambo 16916952,813
 Valsängs RF 15 
16Erica MolinJanneke 14314344,688
 Tanums Ridklubbsammartini16 
 Jennie CarlssonZabonett    
 Orust RidklubbGazpon 740 - Abbé 435  
 Cecilia OlssonAgent    
 Tjörns RidklubbAerline H - Artist  
 Sofia JohanssonWindsor    
 Valsängs RFCasco - Ahorn  
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Avd. A
Pokaldressyr 2009
34 anmälda, 31 startande, 8 placerade
Överdomare: Ragnar Olsson
Domare C: Lotta Pettersson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Mikaela BergströmDimitri 21221273,103
 Valsängs RFDe Niro - Gazpon1 
2Isabelle AnderssonWersailles SC 20620671,034
 Nuntorp HSKWarsteiner - Gassendi2 
3Sanna GustafssonRavell E 2 19319366,552
 Valsängs RFRoyal-Kid - Glucksklee3 
4Mikaela BergströmIris 19219266,207
 Valsängs RFIrco Mena - Zeus4 
5Emma HörnfeltSanqito 19119165,862
 Lysekils RFOkänd5 
5Sara SchöldströmSilvretta 19119165,862
 Tjörns RidklubbContendro - Sir Shostakov xx5 
7Emelie MagnussonTyko 18918965,172
 Tjörns RidklubbArtist - Gimpel7 
7Alexandra BrandtKarmenzita (F.1) (SWB) 18918965,172
 Orust RidklubbDe Niro 310590093 - Vivaldi7 
 
9Linda JacobssonXaloc V 18818864,828
 Kongahälla RSDardo-S - Albaicin II9 
10Susanne LundqvistThing's Phalon de Coeur 18718764,483
 Nuntorp HSKGarde de Coeur - Andiamo10 
11Elin JohanssonStanley 18518563,793
 Valsängs RFLivingstone - Marduk11 
11Elin MattssonMozart (SWB) 18518563,793
 Sotenäs FKCampari M - Beach Boy11 
13Emma AnderssonConcorde II 18418463,448
 Tjörns RidklubbElectro - Favorit13 
14Karin AndreassonAnastacia 18318363,103
 Partille RKAcagion - Kadett14 
14Natalie Svenssonunanette-w 18318363,103
 Torslanda RKneckar - goodtimes14 
16Matilda OlofssonFreebee 18018062,069
 Tjörns RidklubbEmerald Star - Navarino16 
16AnnKatrin WejdmarkBorina (8) (SWB) 18018062,069
 Göteborgs FKAkribori - Judex xx16 
18Kristin DahlbergCherie Dancer 17817861,379
 Tjörns RidklubbChicago Z - Maraton18 
19Tina AhlqvistCarlito EE 17617660,690
 Perstorps K&RF 19 
19Sandra AnderssonSweet Sally 17617660,690
 Munkedals RKOkänd - Okänd19 
21Elin JohanssonGrandmother's Baby 17217259,310
 Valsängs RFJalmood (USA) - Viking (USA)21 
22Liza WikfjärdCortina 17117158,966
 Orust RidklubbCortus - Brilliant22 
22Pauline SöderqvistVinards 17117158,966
 Stora Höga RKWinterwald - Ako22 
24Anna MaltesonWalette 16816857,931
 Stenungsunds RKWarsteiner (SWB) - Kaliber24 
25Martina HenningssonNixon 16716757,586
 Spekeröds RKOkänd25 
26Marja NyströmDunorco 16516556,897
 Valsängs RFLandfrisel - Domino26 
27Catharina HogmalmErbnobel (34) (SWB) 16316356,207
 Kongahälla RSWeltman - Maraton27 
28Louise AnderssonShrek of Forest 16116155,517
 Orust Ridklubbokänd28 
29Sofie HallLilla Gumman 15815854,483
 Stenungsunds RKLabrador - Gibraltar29 
30Malin PetterssonRonja (34) (SWB) 15615653,793
 Valsängs RFRocky - Indus30 
31Erica MolinJanneke 15115152,069
 Tanums Ridklubbsammartini31 
 Cecilia OlssonAgent    
 Tjörns RidklubbAerline H - Artist  
 Margita PrinceDimitri    
 Norra Älvsborgs RKDe Niro - Gazpon  
 Tone GrimstadConcorde    
 Orust RidklubbColonado - Colato  
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Avd. A
Pokaldressyr 2009
20 anmälda, 19 startande, 5 placerade
Överdomare: Ragnar Olsson
Domare C: AnnHild Staiger
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Maria CederquistLuciano 27327371,842
 Tjörns RidklubbSack - Ingolf1 
2Mikaela BergströmDimitri 26926970,789
 Valsängs RFDe Niro - Gazpon2 
3Isabelle AnderssonWersailles SC 26326369,211
 Nuntorp HSKWarsteiner - Gassendi3 
4Marianne KunzlErbnobel (34) (SWB) 25525567,105
 Kongahälla RSWeltman - Maraton4 
4Jennie GullstrandRainy Day 25525567,105
 Clarebergs RKRoyal Olymp - Davignon4 
 
6Annika HellmanWinston 25425466,842
 Tjörns RidklubbBordeaux - Optimist6 
7Elin JohanssonStanley 25325366,579
 Valsängs RFLivingstone - Marduk7 
8Emma HörnfeltSanqito 24624664,737
 Lysekils RFOkänd8 
8Emelie AlgerödCosmos 24624664,737
 Valsängs RFMaster (SWB) - Chapman (SWB)8 
8Anna Lundenfreebee. 24624664,737
 Tjörns Ridklubb 8 
11Johanna GustafssonZermat 24424464,211
 Kungälvs HSKMatterhorn - Casimir11 
12Karin AndreassonAnastacia 23823862,632
 Partille RKAcagion - Kadett12 
13Natalie Svenssonunanette-w 23123160,789
 Torslanda RKneckar - goodtimes13 
14Sanna GustafssonRavell E 2 22922960,263
 Valsängs RFRoyal-Kid - Glucksklee14 
15Liza WikfjärdCortina 22822860,000
 Orust RidklubbCortus - Brilliant15 
16Sofie HallLilla Gumman 22422458,947
 Stenungsunds RKLabrador - Gibraltar16 
17Emma AnderssonConcorde II 22022057,895
 Tjörns RidklubbElectro - Favorit17 
18Mikaela BergströmIris 20520553,947
 Valsängs RFIrco Mena - Zeus18 
19Elin MattssonMozart (SWB) 18718749,211
 Sotenäs FKCampari M - Beach Boy19 
 Margita PrinceDimitri    
 Norra Älvsborgs RKDe Niro - Gazpon  
 
till toppen

Klass 4 - Dressyr Lätt B:2 Avd. A
Pokaldressyr 2009
19 anmälda, 16 startande, 4 placerade
Överdomare: Ragnar Olsson
Domare C: Lotta Pettersson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Mikaela BergströmDimitri 21121170,333
 Valsängs RFDe Niro - Gazpon1 
2Isabelle AnderssonWersailles SC 20120167,000
 Nuntorp HSKWarsteiner - Gassendi2 
3Susanne SvenssonAquileia 19719765,667
 Tjörns RidklubbAkribori - Guinness3 
4Anna MaltesonWalette 19519565,000
 Stenungsunds RKWarsteiner (SWB) - Kaliber4 
 
5Emelie AlgerödCosmos 19419464,667
 Valsängs RFMaster (SWB) - Chapman (SWB)5 
6Anette EmaussonRoxanna (SWB) 19219264,000
 Uddevalla RFBugatti Hilltop - Donnerfly6 
7Emma HörnfeltSanqito 18918963,000
 Lysekils RFOkänd7 
8Karin AndreassonAnastacia 18718762,333
 Partille RKAcagion - Kadett8 
9Anna Lundenfreebee. 18518561,667
 Tjörns Ridklubb 9 
10Johanna GustafsonSilvretta. 17817859,333
 Valsängs RF 10 
11Mikaela BergströmWait and See 17717759,000
 Valsängs RFWorldly - Sandro Song11 
12AnnKatrin WejdmarkBorina (8) (SWB) 17517558,333
 Göteborgs FKAkribori - Judex xx12 
13Emma AnderssonConcorde II 17417458,000
 Tjörns RidklubbElectro - Favorit13 
14Pauline SöderqvistVinards 17117157,000
 Stora Höga RKWinterwald - Ako14 
15Sanna GustafssonTango 16616655,333
 Valsängs RF 15 
16Sofia JohanssonWindsor 16516555,000
 Valsängs RFCasco - Ahorn16 
 Cecilia OlssonAgent    
 Tjörns RidklubbAerline H - Artist  
 Paulina RomoLimerick    
 Trollhättans SRVermouth - Ingolf  
 Susanne LundqvistThing's Phalon de Coeur    
 Nuntorp HSKGarde de Coeur - Andiamo  
 
till toppen

Klass 5 - Dressyr Lätt A:3 Avd. A
Pokaldressyr 2009
19 anmälda, 16 startande, 4 placerade
Överdomare: Ragnar Olsson
Domare C: Carna Löfving
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Jennie GullstrandRainy Day 21721770,000
 Clarebergs RKRoyal Olymp - Davignon1 
2Isabelle AnderssonWersailles SC 21221268,387
 Nuntorp HSKWarsteiner - Gassendi2 
3Liselotte RosénWalk of Fame 21221268,387
 Kungsbacka RKWolkenstein II - Donnerhall2 
4Kristina BergqvistLupin (23) 21121168,065
 Lysekils RFLeuthen I - Tamburin4 
 
5Kicki ChristensonCherie 21021067,742
 Torslanda RKTrofe - Brisad5 
6Annika HellmanWinston 20020064,516
 Tjörns RidklubbBordeaux - Optimist6 
7Emma RoskvistFontane 19619663,226
 Norra Älvsborgs RKFontainebleau - Dorn/T7 
8Caroline EliassonDustin 19019061,290
 Uddevalla RFDormello - Lanthan8 
9Kristin MagnussonShirrino ox 18918960,968
 Valsängs RFShaheer ox - Eknathon ox9 
10Michaela GutschHerodes Sacc 18618660,000
 Tjörns RidklubbHayya Ya Shareef - Bow Tie10 
10Anette EmaussonRoxanna (SWB) 18618660,000
 Uddevalla RFBugatti Hilltop - Donnerfly10 
12Åsa GodinElfa 18418459,355
 Göteborg H&ECEmirs xx - Sazans L12 
13Susann GamalielssonHennessy 18018058,065
 Uddevalla RFConcarneau - Okänd13 
14Lena JohanssonGvidions 17917957,742
 Stenungsunds RKGvidons - Vestibils14 
15Sanna GustafssonRavell E 2 17717757,097
 Valsängs RFRoyal-Kid - Glucksklee15 
16Emma HörnfeltSanqito 17517556,452
 Lysekils RFOkänd16 
 Paulina RomoLimerick    
 Trollhättans SRVermouth - Ingolf  
 Margita PrinceDimitri    
 Norra Älvsborgs RKDe Niro - Gazpon  
 Helena RautiainenWestlife    
 Gunnesby HSKRubino Rosso - Grundstein II  
 
till toppen

Klass 6 - Dressyr Lätt A:4 Avd. A
Pokaldressyr 2009
16 anmälda, 15 startande, 4 placerade
Överdomare: Ragnar Olsson
Domare C: Carna Löfving
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Kristina BergqvistLupin (23) 28228268,780
 Lysekils RFLeuthen I - Tamburin1 
2Eleonor JansonCorall 27627667,317
 Valsängs RFChapman - Jaguar2 
3Maria CederquistLuciano 27227266,341
 Tjörns RidklubbSack - Ingolf3 
4Michaela GutschHerodes Sacc 26926965,610
 Tjörns RidklubbHayya Ya Shareef - Bow Tie4 
 
5Kicki ChristensonCherie 26826865,366
 Torslanda RKTrofe - Brisad5 
5Annika HellmanWinston 26826865,366
 Tjörns RidklubbBordeaux - Optimist5 
7Jennie GullstrandRainy Day 26626664,878
 Clarebergs RKRoyal Olymp - Davignon7 
8Kristin MagnussonShirrino ox 26226263,902
 Valsängs RFShaheer ox - Eknathon ox8 
9Mikaela BergströmRubignack 25525562,195
 Valsängs RF 9 
10Åsa GodinElfa 25225261,463
 Göteborg H&ECEmirs xx - Sazans L10 
11BrittMarie PerssonChampagne. 24824860,488
 Kungälvs HSK 11 
12Emelie AlgerödCosmos 24724760,244
 Valsängs RFMaster (SWB) - Chapman (SWB)12 
13Susann GamalielssonHennessy 24024058,537
 Uddevalla RFConcarneau - Okänd13 
14Elin JohanssonStanley 22922955,854
 Valsängs RFLivingstone - Marduk14 
15Karin TollesonChampagne 22522554,878
 Kungälvs HSKChapman - Ceylon15 
 Lotta ReistadFlorés Biene    
 Stora Höga RKFlorestan I - Matcho x  
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport